Site icon Agregator

Стратегії ефективного зберігання зерна

Стратегії ефективного зберігання зерна

Зберігання зерна — процес, який потрібно організувати продумано та ефективно, згідно з прийнятими правилами. І якщо будуть порушення цих правил, підвищується ризик втрати врожаю. І часто аграрії втрачають аж до 50% від загального обсягу зерна лише через те, що неправильно його зберігають.

Адже зібрати трактором та звалити врожай в ангар недостатньо. Потрібна продумана чітка стратегія збирання зернової культури та її зберігання. І найважливіші у цій стратегії — вологість повітря у сховищі, контроль стану врожаю та захист зерна від шкідників.

Вологість повітря у сховищі

Вологість повітря впливає на загальну ефективність зберігання зерна. Оптимальне значення параметра у сховищі — 13-15%. Але показник залежить від типу культури та періоду його зберігання.

Приклади:

Зерно потрібно тримати в сухому стані. Тому що воно має меншу вагу, може довше зберігатися, відсутнє середовище у якому розвивається патогенна мікрофлора. Вологість також впливає на ринкову ціну зерна. Якщо показник вищий за норму, урожай не вдасться продати дорого.

Контроль стану врожаю

Моніторинг:

Отримати максимальний контроль та підтримку оптимальних умов зберігання зерна допомагають:

Захист зерна від шкідників

Зараженість зерна шкідниками — серйозна проблема, здатна призвести до втрати 25% урожаю. Але вона вирішується досить просто.

Є 2 основних методи боротьби зі шкідниками:

  1. Фізико-механічні. Мають на увазі проморожування, сепарування та інші методи впливу на зерно. Такі варіанти захисту вважаються застарілими та недостатньо ефективними. Але все ж таки застосовуються на багатьох агрофірмах і в приватному сільськогосподарському секторі.
  2. Хімічні. При використанні таких методів шкідники знищуються шляхом впливу хімічних речовин на їх організми. Наприклад, фумігація із застосуванням отруйних газів (небезпечний метод, що вимагає спецобладнання та ліцензії на проведення робіт). Залежно від конкретного хімічного методу його успішності необхідне дотримання температурного режиму і тривалості обробки.

Найбільш сучасним, ефективним та безпечним методом захисту врожаю від шкідників варто вважати небулізацію. Це сучасна технологія, розроблена Генеральною Компанією Інсектицидів (нині — Sojam). У її рамках хімічні речовини надходять на зерно у вигляді туману. Для цієї обробки використовують інсектициди «Пірігрен 50, ХТ» та «Гранпротек, КЕ», а також спеціальне насосне обладнання з індикаторами витрат препарату, суматором.

Що таке небулізація і в чому її переваги

Процес небулізації — розпилення хімічних препаратів на зернопродукти. Це ефективна боротьба зі шкідниками у зерносховищах усіх видів. Метод дозволяє покривати препаратом буквально кожне зернятко. А устаткування з дозаторами забезпечує стабільний рівномірний потік аерозолю.

Суть технології небулізації:

  1. Під час закладки в елеватор (або на етапі зберігання) зернопродукти поступово покриваються частинками інсектициду.
  2. Для отримання туману використовується насос-дозатор та форсунки спеціальної форми.
  3. Обладнання забезпечує потік стисненого повітря, а насос-дозатор порційно подає інсектицид.
  4. Потрапляючи у спеціальну форсунку, препарат поєднується зі стисненим повітрям. Утворюється туман, частинки якого мають розмір близько 10-20 мікрон.
  5. Після контакту з речовиною гине 100% дорослих особин комах. Потім поступово гинуть інші форми шкідників.
  6. Завдяки залишковому ефекту захист від комах забезпечується на термін від 3 до 12 місяців.
  7. Основні параметри процесу небулізації регулюються шляхом зміни тиску повітря та обсягу дозованого реагенту.

Небулізація дозволяє ефективно обробляти великі обсяги зернопродуктів. Обладнання, що використовується в процесі, відрізняється простотою в застосуванні та легкістю в обслуговуванні. З ним впораються працівники елеватора — їм потрібно лише пройти короткий інструктаж.

Шкідники зерна в період його зберігання несуть серйозну небезпеку для українських фермерів та сільськогосподарської галузі загалом. Саме тому важливо використати грамотну стратегію зберігання зернової культури та застосовувати сучасні методи обробки врожаю від шкідників.

Exit mobile version