Site icon Agregator

Причини та симптоми виникнення дисбактеріозу кишечника

Причини та симптоми виникнення дисбактеріозу кишечника

Про дисбактеріоз уперше заговорили сто років тому. Під цим терміном малося на увазі заселення кишечника «неповноцінними» штамами кишкової палички. Сьогодні відомості про мікроскопічних мешканців нашого організму значно розширилися. З «повноцінних» і «неповноцінних» вони перетворилися на корисні, патогенні, умовно-патогенні. З’явилося поняття «порушення мікрофлори» (мікросередовища, біоценозу, мікробіоти).

Діагнозу «дисбактеріоз» немає. Це не захворювання, а синдром, що вказує на дисбаланс якісно-кількісного бактеріального складу кишкової флори. І відновлювати мікрофлору вкрай важливо, тому необхідно звернутися до лікаря за схемою лікування. В клініці «JMC» працюють фахівці з багаторічним досвідом роботи та мають гарні відгуки від пацієнтів. Тому не гайте часу, записуйтесь до лікаря на сайті клініки: https://jmc.org.ua/. Про причини та симптоми дисбактеріозу, методи відновлення мікросередовища кишечника читайте далі.

Склад мікрофлори

Розібратися в причинах дисбактеріозу (дисбіозу) буде простіше, якщо мати уявлення про мікрофлору. Поняття об’єднує всі мікроорганізми, що мешкають у кишечнику незалежно від їхнього статусу. Кількість «жителів» обчислюється мільйонами, загальна вага становить близько 1,5 кг, а на їхнє утримання організм витрачає близько 20% поживних речовин. Існує навіть думка, що кишковий мікробіом — це окремий багатоклітинний орган. Мікробіота бере участь у травленні, обмінних процесах, регуляції гомеостазу і клітинного імунітету, синтезі амінокислот, вітамінів групи В.

До нормофлори (правильний бактеріальний склад) входять:

Присутність патогенних мікроорганізмів — синьогнійної палички, сальмонели, холерного вібріона, шигели тощо — у здоровому кишечнику виключена.

Причини дисбактеріозу

Облігатні та транзиторні бактерії прекрасно уживаються між собою та з організмом загалом доти, доки перебувають у правильній рівновазі. Виникнення дисбактеріозу зумовлене збільшенням чисельності умовних патогенів за рахунок зменшення корисних мікроорганізмів.

Причини дисбалансу:

Розвиток дисбіозу в дітей часто пов’язаний із гельмінтозом, відсутністю протипаразитарного лікування.

Класифікація

Розлад балансу мікробіоти характерний не тільки для кишечника. Під впливом зовнішніх негативних чинників, внутрішніх збоїв розвивається дисбактеріоз:

Ступінь порушення мікрофлори кишечника визначають за результатами лабораторних аналізів:

Клінічний перебіг залежить від ступеня тяжкості:

Форма дисбактеріозу може бути гострою або хронічною.

Симптоми дисбіозу

Зміщення бактеріальної рівноваги в кишечнику характеризується:

Унаслідок дефіциту корисних бактерій знижується імунітет. Людина, яка страждає на дисбіоз, часто застуджується, легко заражається ГРВІ та важко переносить хвороби.

Діагностика

Підставами для постановки діагнозу є скарги пацієнта на характерні симптоми дисбактеріозу, результати лабораторних досліджень.

При ймовірному порушенні мікрофлори призначають:

Додатково проводять абдомінальне УЗД.

Схема лікування дисбактеріозу

Терапія дисбіозу спрямована на відновлення бактеріального балансу кишечника. У схему лікування включають медикаменти, корекцію раціону.

Пацієнту призначають курсовий прийом препаратів кількох фармакологічних груп:

Важливий компонент лікування — пробіотики та пребіотики. Перші складаються з живих мікроорганізмів, другі є органічними сполуками, які забезпечують ріст і розвиток корисних бактерій. Кореляційна дія препаратів забезпечує відновлення балансу умовно-патогенних і корисних мікроорганізмів.

До групи пробіотиків входить чотири покоління лікарських засобів:

У разі тяжкого перебігу дисбактеріозу лікування доповнюють антибіотиками.

Раціон має бути заснований на принципах дієтичного харчування «Стіл №4». Зі щоденного меню потрібно виключити солодкі десерти, а також продукти, що подразнюють:

Їсти слід не менше 5 разів на день — з інтервалом у 3-4 години. Одноразова порція не має перевищувати 300-350 г. У раціон потрібно ввести кисломолочну продукцію (кефір, йогурти). Дієти дотримуються 10-14 днів до повного зникнення симптомів дисбактеріозу.

Профілактика дисбіозу кишечника

Щоб попередити порушення балансу мікробіоти, потрібно:

Перед застосуванням будь-якої дієти бажано пройти медичне обстеження — аналізи крові та калу, УЗД органів черевної порожнини.

Exit mobile version